نوین پلاست | مشخصات و کاربرد سینی نشا
15863
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15863,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,vertical_menu_outside_paspartu,side_area_uncovered_from_content,columns-4,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
سینی نشا

مشخصات و کاربرد سینی نشا

روش کاشت نشا که امروزه از رایج ترین روش های کاشت بذر می باشد و در میان تمامی کشاورزان و گلخانه داران بسیار معمول و جا افتاده است و می توان گفت کمتر کسی هست که از این روش برای کاشت بذر استفاده نمی کند و به همان شیوه های سنتی و قدیمی اقدام به کار می کنند که البته رفته رفته آنها نیز به این کارناوال به سوی پیشرفت و استفاده از متدهای نوین در کشاورزی روی خواهند آورد.

سینی نشا

در تمام گلخانه های مدرن تولید گیاه به روش کاشت نشا صورت می پذیرد و بذرها در سینی نشا که محیط و بستر مناسب پرورش نشا می باشد کاشته و رشد می کند. سینی های کاشت نشا می تواند از جنس: استیروفوم، پلی استیلن، پلی اتیلن و پلی پروپیلن به صورت تزریقی و یا تحت خلا باشند. هرچه میزان اندازه سلول کوچکتر باشد نسبت به تغییرات PH، رطوبت، اکسیژن، نمک های محلول در خاک و مواد غذایی حساس تر می باشد. و هر چه میزان اندازه سلول عمیق تر باشد فضای بیشتری در محیط کشت به هوا اختصاص داده می شود و در نهایت موجب بهبود در زهکشی و آبشویی نمک ها و به دنبال آن رشد ریشه هایی عمیق و مستحکم می شود.

شکل قالب های سینی نشا می تواند اشکال متفاوتی داشته باشد که هر یک مزیت و کاربری خاص به خود را دارد. این اشکال از قبیل گرد، مربع، ستاره ای و شش ضلعی می باشند. در سینی نشا هایی که به شکل بدنه های موازی با شیب ملایم هستند به نسبت به حالت گرد، زودتر اجازه رشد عمودی به ریشه ی گیاه می دهند.
در اشکال مربع حجم 30 درصد بزرگتر از شکل گرد می باشد که این حجم به مویین شدن بیشتر ریشه منجر می گردد. در شکل مربعی توضیح آب در سطح خاک به دلیل شکل یکسان سینی به یک میزان خواهد بود.
در اشکال شش و هشت ضلعی و نوع ستاره ای حجم خاک بیشتر و در نهایت افزایش سطح ریشه می گردد.

مزایایی که استفاده از سینی نشا دارد:

اگر قصد دارید از این متد بهره ببرید بهتر است بدانید مزایای سینی های نشاء موجب کاهش در هزینه هایی از قبیل هزینه ی کارگر، انرژی، بذر و کود و موجب کاهش چشمگیری در مصرف آب می گردد.
رشد اولیه ی بذر بسیار حساس است و این رشد میزان کیفیت محصول و پربار بودن گیاه را تضمین می کند از این رو بسیار اهمیت دارد و باید در محیطی مناسب و تحت کنترل رشد و نگه داری شود. سینی نشا به شکل های مختلف که هر یک برای مصارف مختلفی قابل بهره وری هستند، بستر مناسبی جهت رشد گیاه به وجود می آورد.
در روش کاشت نشایی در سینی های نشا استفاده از دستگاه هایی چون سیدر ( بذرکار سینی نشا ) موجب عدم آسیب رسیدن به گیاه و سرعت در روند کاشت می گردد.

بدون نظر

ارسال دیدگاه