نوین پلاست | پلی پروپیلن یا pp چیست؟
16174
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16174,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,vertical_menu_outside_paspartu,side_area_uncovered_from_content,columns-4,qode-theme-ver-12.1.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive
پلی پروپیلن

پلی پروپیلن یا pp چیست؟

در مورد بررسی و شناسایی پلیمر ها و موارد استفاده  انها در طراحی صنعتی می توان گفت که پلاستیک پلی پروپیلن (Polypropylene) که به صورت خلاصه PP گفته می شود، یکی از مهمترین مواد در این شاخه است که علاوه بر کاربرد گسترده در قسمت طراحی محصولات، در حیطه تولید بسته بندی مورد استفاده قرار گرفته است.

پلی پروپیلن از خانواده پلاستیک های ترموپلاست یا گرمانرم است به این معنا که با گرفتن گرما، نرم تر می شوند.

بنابراین هنگام تزریق داخل قالب، باید بدنه قالب مورد نظر به وسیله ی المنت های حرارتی گرم شود تا به مذاب برسد و سپس با عبور سیال خنک کننده در بدنه قالب به شکل مورد نظر برسد، در نهایت بدنه ای که تزریق برروی ان انجام شده را سخت می کنند تا بتوانند انرا از غالب جدا کنند.

این پلاستیک، به صورت طبیعی ، می تواند گرما را تا  دمای صد و ده درجه سانتی گراد تحمل کند.

PP

چند نمونه از ویژگی هایی  که در پیدا کردن این پلیمر از بین سایر پلاستیک های پلیمر استفاده می کنند می توان گفت که ضد خش بودن سطح آنها با ناخن و نیز مقاوم بودن در برابر ضربه و جلوگیری از خرد شدن است ، البته بر اثر وارد شدن نیروی بیش از حد تحمل خمش این پلیمر ها ، سفیدک می زند.

از خواص کلی پلاستیک پلی پروپیلن، می توان به چند مورد زیر اشاره کرد :

 • مقاوم بودن در برابر چربی ها ، اسید ها و بازها؛
 • پایین بودن قیمت انها ؛
 • ویژگی ترکیب شدن با هسته و بوش های فلزی در هنگام تزریق.
 • راحت بودن در ساخت قالب تولید به روش تزریق و سیالیت مورد قبول در قالب های پلاستیکی ؛
 • امکان ترکیب شدن با موادی مثل خاک اره و ساخت کامپوزیت؛
 • سمی و خطرناک نبودن این مواد و مناسب بودن برای تولید اسباب بازی و لوازم سرگرمی برای بچه ها؛
 • موجود بودن محصول در بازار و خریدن ان به راحتی؛
 • ساخت مواد اولیه به وسیله ی کارخانجات داخل کشور؛
 • ویژگی رنگ شدن بسیار بالا به وسیله مستربچ ها؛
 • ویژگی جوش حرارتی؛
 • استفاده مجدد بعد از بازیافت؛

پلی پروپیلن غالبا به یکی از حالت های زیر در طراحی صنعتی استفاده می شود:
۱- مات و ساختاری
۲- نیمه مات و ساختاری
۳- فیلم  BOPP؛
۴- فیلم OPP یا CPP.

پلی پروپیلن، نه تنها در حالت گرانول و ورق قابل استفاده است بلکه به صورت فیلم هم می توان استفاده کرد .

به صورت کلی فیلم عبارت است از لایه ای فوق العاده باریک از سیال و یا به صورت جامد است، مثلا فیلم روغن بین ساچمه های بلبرینگ و یا فیلم استات سلولز برای ثبت و تکرار تصاویر سینمایی ؛ و منظور از فیلم پلی پروپیلن، لایه باریکی  است که در حالت جامد نگه داشته می شود.

فیلم پلی پروپیلن به دو مدل کلی BOPP و OPP یا CPP تولید می شود.

نوع اول که با عنوان BOPP یا biaxially oriented polypropylene نامگذاری میشود،

به این معناست که هنگام تولید علاوه بر اکسترود شدن لایه به صورت آبشاری، از کناره ها تحت فشار بوده و کشیده می شود که نسبت به مدل  دوم یعنی OPP یا CPP  قابلیت ثابت بودن از نظر حرارتی و ابعادی زمان بیشتری برای چاب و بسته بندی به خود اختصاص می دهد.

بیشترین استفاده از فیلم های پلی پروپیلن در ساخت بسته بندی های انعطاف پذیر (Flexible Packaging) مثل بسته بندی چیپس، اسنک، بستنی، ماکارونی و موارد مشابه به انها می باشد که به حالت های متفاوت لمینیت شده که می توان تک لایه یا متالایز شده و در موارد دیگر قابل استفاده اند.

مفید ترین و بهترین روش برای شناسایی این پلاستیک از سایر نمونه های مشابه حفظ کردن خاصیت های انها مثل خواص بصری، لامسه و صوتی محصول تولید شده از این مواد است که بدین منظور  لیستی از محصولات تولید شده با پلی پروپیلن در زیر آورده شده است :

قطعات مدولار برای تولید اسباب بازی با نام تجاری Lego، درپوش های رزوه دار ظروف پلاستیکی دهانه گشاد دارویی و بهداشتی که بدنه آنها از پلی اتیلن (HDPE) ساخته شده است.

بدنه ماژیک، درخودکار، درپوش بسته بندی های تتراپک، در بطری مانند بطری های آب معدنی که جنس بدنه انها ازPET (پلی اتیلن تری فتالات) ساخته شده است، بدنه باتری خودرو، لایه های اکسترود شده با نام تجاری کارتن پلاست، و جعبه های استوانه ای شکل بسته بندی سی دی .

بدون نظر

ارسال دیدگاه